Haber

Fransız Kalkınma Ajansı’ndan İZSU ziyareti

Sürdürülebilir kentsel gelişim için yatırım alanında İzmir Büyükşehir Belediyesi ile iş birliği yapan Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) yetkilileri, İZSU Genel Müdürlüğü’nü ziyaret etti. Haziran ayında imzalanan element anlaşması kapsamındaki toplantıda yeni iştiraklerin kurulması için gerekli adımların atılması konusunda fikir birliğine varıldı.

Sürdürülebilir kentsel gelişim yatırımlarına verdiği destekle tanınan Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) adına İzmir’e gelen heyet, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile imzalanan ilke sözleşmesi kapsamında İZSU Genel Müdürlüğü’nü ziyaret etti. Başta atık su arıtma projeleri olmak üzere İzmir’in çevre odaklı yatırımlarını incelemek üzere düzenlenen 5 günlük ziyarete AFD danışmanları Stéphane Milhaud, Su ve Arıtma Uzmanı Thierry Le, Şehir Planlama Uzmanı Julie Brun ve Kentsel Uygulama ve Geliştirme Uzmanı Batuhan Akkaya katıldı. . İşbirliği yapılacak çalışma alanları arasında Başkan Tunç Soyer’in ‘Yüzülebilir Körfez’ vizyonunu doğrudan ilgilendiren su, arıtma, katı atık ve su kirliliği gibi bahisler yer alıyor.
İZSU Genel Müdürü Ali Hıdır Köseoğlu yönetimindeki toplantılarda, projelerin hayata geçmesi için gerekli olan teknik altyapı ve planlamanın detayları masaya yatırıldı. Çevreyi ve su kaynaklarını koruma yöntemleri, projelerin finansmanı ve bütçe planlaması konuları görüşüldü.

İZSU Genel Müdürü Köseoğlu, bu temasların İzmir’in çevresel ve kentsel sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşması için değerli adımlar olduğunun altını çizerek; İmzalanan unsur sözleşmesi ve inceleme gezilerinin İzmir’in çevre kalitesini artırmak ve kenti daha yaşanır hale getirmek için değerli fırsatlar sunduğunu belirtti.

 

Sürdürülebilir kentsel gelişim için işbirliği
Geçtiğimiz Haziran ayında İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Fransız Kalkınma Ajansı (AFD), sürdürülebilir kentsel gelişim için kentsel yatırımlara yönelik bir ilke anlaşması imzaladı. 16 Haziran 2023 tarihinde imzalanan anlaşma kapsamında İzmir’de su ve arıtma alanında yürütülecek projelerin yer aldığı programlarda birlikte çalışılmasına karar verildi. Önder Tunç Soyer’in Paris temasları kapsamında imzalanan anlaşma, İzmir Körfezi’nin su kalitesi, biyolojik çeşitlilik uyumu ve iklim krizi önlemleri rehberliğinde kentin sürdürülebilir kalkınmasını sağlamak için değerli bir adım olarak fiyatlanıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haberbagcilar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu